Kalendarz ogrodnika – maj

I wreszcie mamy maj! Tak bardzo wyczekany. Teraz możemy już wszystko sadzić na zewnątrz! :) No prawie ;)

I wreszcie mamy maj! Tak bardzo wyczekany. Teraz możemy już wszystko sadzić na zewnątrz! 🙂 No prawie 😉

Wysadzać na balkon, czy nie wysadzać? Oto jest pytanie!

Zwyczajowo przyjmuje się, że datą bezpieczną na wystawienie wrażliwych na przymrozki roślin (np. pomidorów czy papryk) na miejsce stałe jest 15 maja, czyli tzw. Zimna Zośka. Jednak wraz ze zmianami klimatycznymi data ta zaczyna się przesuwać. Część osób sadzi swoje pomidory i inne rośliny na miejsce docelowe już pod koniec kwietnia. Jeśli zdecydujecie się podjąć to ryzyko to zachęcam Was do wnikliwej obserwacji prognoz pogody dla Waszej miejscowości. W razie prognozowanych nocnych temperatur w okolicach zera można dla pewności wnieść rośliny do domu, lub przynajmniej okryć agrowłókniną.

Jeśli zastanawiacie się, jakie rośliny możecie posadzić razem, a jakie nie, to przypominam wpis o uprawie współrzędnej: co z czym sadzić?

Palikujemy

Wysadzone pomidory i papryki od razu wyposażamy w podpory – w większości przypadków wystarczające będą bambusowe tyczki, do których będziemy podwiązywać rośliny w trakcie wzrostu.

Nawozimy

Niezależnie od tego czy zdecydujemy się przesadzić nasze pomidory i papryki na początku miesiąca, czy w jego połowie – należy zacząć już je dokarmiać. Ja polecam zaopatrzyć się w nawóz w płynie, przeznaczony specjalnie do roślin, które będziemy nawozić. (Niedługo możecie się spodziewać wpisu o dokarmianiu pomidorów, gdyż to z reguły sprawia najwięcej trudności.)

Siejemy

Prosto na miejsca docelowe możemy wysiewać nagietki, aksamitki, wilce, kosmosy, fasolę, ogórki, dynię, cukinię, słonecznik, nasturcję, groszek pachnący, maciejkę, marchew, sałaty i rzodkiewki.

Przycinamy

Jeśli jeszcze nie zrobiliśmy tego w kwietniu to warto jest poprzycinać nasze zioła wieloletnie, takie jak tymianek, cząber, rozmaryn czy lawendę. Trzeba to zrobić jak najszybciej, zanim rośliny zaczną wypuszczać świeże pędy.

Zbieramy plony

Zjadamy rzodkiewki, sałaty i inne zieleniny jakie zasialiśmy w minionych tygodniach 🙂

Ściółkujemy

Przy wysadzaniu roślin na miejsce stałe, warto pamiętać o ściółkowaniu. Możemy do tego celu użyć np słomy, zrębków drewna, żwiru czy keramzytu. Dzięki temu zabiegowi woda z donic nie będzie tak szybko odparowywać, a jednocześnie zmniejszymy ryzyko chorób grzybowych.

Pryskamy zapobiegawczo

Jeśli o chorobach mowa, to warto z momentem wystawienia roślin na balkon zacząć regularnie je wzmacniać opryskami ziołowymi. Ja niezmiennie polecam sprawdzony przez siebie oprysk z pokrzywy, skrzypu i wrotyczu.

Obserwujemy

Do końca sezonu już musimy obserwować nasze rośliny, aby szybko wyłapać objawy ataku szkodników czy chorób grzybowych. Stosowanie wymienionego wyżej oprysku zmniejszy to prawdopodobieństwo, ale nie wykluczy go całkowicie. Musimy być czujni gdyż najprawdopodobniej odwiedzą nas przynajmniej mszyce. A im szybciej zaczniemy im uprzykrzać życie, tym lepiej dla naszych roślin 😉

W razie draki zapraszam tu: ekologiczne środki ochrony roślin

Cieszymy się wiosną!

Maj już konkretnie otwiera sezon ogrodniczy. Przed nami kilka najbardziej intensywnych, pełnych wyzwań, ale i dających najwięcej satysfakcji miesięcy 🙂 Cieszmy się każdym dniem! Zimą będziemy za nimi tęsknić 😉

unsplash-logoAnton Darius | @theSollers

Dodaj komentarz