Rzodkiewka na balkonie

Rzodkiewka na balkonie Rzodkiewki doskonale nadają się do uprawy w pojemnikach na słonecznym parapecie lub na balkonie. Najlepiej jest je posadzić razem z innymi warzywami, np. sałatą, pomidorami, cebulą, fasolą czy groszkiem.

Rzodkiewki dobrze rosną na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Przy czym należy pamiętać, że w zbyt dużym słońcu nastąpi przerost i zdrewnienie korzenia (który chcemy zjeść), a w zbyt zacienionym stanowisku nastąpi przerost liści kosztem okazałości korzenia. Dlatego tak dobrze jest sadzić rzodkiewkę w towarzystwie innych warzyw, które w zbyt słoneczne dni zapewnią jej odpowiedni cień.

Jeśli chodzi o podłoże to najlepsza będzie przepuszczalna, piaszczysta ziemia. Pamiętajmy również o warstwie drenażu, aby nie zalewać korzeni. Pojemnik do uprawy rzodkiewki nie może być zbyt płytki – zależy nam przecież głównie na części podziemnej. Wysokość takiego pojemnika musi wynosić min. 10 cm. Rzodkiewek nie sadzimy również zbyt gęsto, aby miały odpowiednią ilość miejsca na wykształcenie smacznych korzeni. Optymalna odległość to ok 5-10 cm.

Nasiona siejemy bezpośrednio do pojemników, nie ma potrzeby robienia rozsady. Większość gatunków rzodkiewek rośnie dość szybko. Od momentu siewu do zbioru mija zazwyczaj ok. 30-40 dni. Aby zapewnić sobie świeżą „dostawę” rzodkiewek przez cały rok, możemy ponawiać siew co ok. 2 tygodnie. Siejemy dość płytko, na głębokość ok 1cm.
Rzodkiewki nie wymagają nawożenia. Jednak jeśli chcemy użyć nawozu do nich, lub do roślin które rosną w tej samej doniczce należy uważać na ilość azotu w użytym nawozie. Zbyt wysokie stężenie tego pierwiastka w glebie może spowodować drewnienie korzeni.

Podlewamy co 2-3 dni, w cieplejsze dni częściej. Gdy rzodkiewki mają zbyt sucho – przestają rosnąć, za to w zbyt wilgotnym podłożu ich korzenie mogą gnić i chorować.

Kiedy rzodkiewka wejdzie w okres tworzenia jadalnej bulwy, można pozbawić ją paru liści. Należy jednak uważać by nie ogołocić jej za bardzo, gdyż zamiast na tworzeniu smacznego korzenia skupi się na odbudowie liści.

 

7 Komentarzy

 1. Robert wtorek, 23 Wrzesień 2014 | 15:12:59

  Witam,

  Chciałbym posadzić rzodkiewkę u siebie w mieszkaniu, jednak jest ono nieco niefortunnie położone pod względem dostępu do światła słonecznego. Czy jest możliwość poprawienia sytuacji lampą HPS lub MH? Jeśli tak, to którą?

  Odpowiedz
 2. Majkabally poniedziałek, 26 Maj 2014 | 08:58:15

  hej, chcę posiać rzodkiewki z rukolą i roszponką w skrzynce. po 1 nasionku wrzucać rzodkiewki? czy mogę więcej, żeby był pęczek? Piszesz, by nie za gęsto, stąd pytanie… ;)

  Odpowiedz
  • Basia wtorek, 27 Maj 2014 | 19:04:08

   Rzodkiewki nie siej gęściej niż co jakieś 3-5 cm bo nie będzie miała miejsca aby wykształcić korzeń :)

   Odpowiedz
 3. Monika czwartek, 01 Sierpień 2013 | 22:16:47

  Witam, moja rzodkiewka bardzo szybko wyszla, ale po 2 tygodniach wiekszosc listkow zzolkla, nie wiem dlaczego. Wyglada to tak, ze co druga rosnie, a co druga padla totalnie i musialm usunac 3 cm zeschle rzodkiewki. Co moglo byc nie tak?

  Odpowiedz
  • Basia sobota, 03 Sierpień 2013 | 20:06:07

   Może za ciepło? Większość odmian rzodkiewek nadaje się na wiosnę i późne lato / wczesną jesień. W wysokich temperaturach mogą po prostu nie urosnąć.

   Odpowiedz
 4. Beata czwartek, 25 Kwiecień 2013 | 20:52:33

  witam serdecznie! mam pytanie odnośnie ziemi (pytam jako laik): „przepuszczalna, piaszczysta” – czyli uniwersalna czy jakaś specjalna? o jaką mam dokładnie zapytać w sklepie ogrodniczym? dziękuję i pozdrawiam Beata

  Odpowiedz
  • Basia czwartek, 25 Kwiecień 2013 | 21:08:13

   Witaj Beato :)
   Mam na myśli ziemię, która w składzie ma też piasek (nie wszystkie go posiadają). Możesz też zakupić osobno mieszankę torfową i paczkę piasku rzecznego i na doniczkę ziemi torfowej dać garść piasku i to razem wymieszać – ja tak robię w tym roku i chyba przy takiej metodzie zostanę :)

   Odpowiedz

Skomentuj

Powered by sweet Captcha