Kalendarz ogrodnika – sierpień

Sierpień. Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie jest to taki mały sygnał że sezon pomału się kończy. Że teraz już “z górki”.

Sierpień. Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie jest to taki mały sygnał że sezon pomału się kończy. Że teraz już “z górki”. Zdecydowana większość prac w tym miesiącu to prace pielęgnacyjne i… cieszenie się plonami. To też czas na wyciąganie wniosków z całego sezonu i planowanie zmian na kolejny.

Podlewamy i nawozimy

Dalej podstawą pielęgnacji jest podlewanie. Wciąż obecne mogą być fale upałów, kiedy musimy zwrócić szczególną uwagę na nawadnianie naszych roślin. Część z nich może nawet nie zauważyć przesuszenia podłoża od czasu do czasu (np papryczki chili czy zioła śródziemnomorskie jak tymianek czy rozmaryn), ale dla innych – np. pomidorów , takie przesuszenie może spowodować silny stres. W efekcie może być zaburzone pobieranie nawozów z podłoża. W czasie upałów możemy między innymi zaobserwować suchą zgniliznę wierzchołkową pomidora.

Pamiętać musimy też o dobrym odżywianiu wszystkich roślin wydających obecnie plon.

Zbiory plonów

Zbiory! To chyba hasło przewodnie sierpnia 🙂 Delektujemy się pomidorami, paprykami, bakłażanami, cukiniami… I wszystkim tym, co udało nam się wyhodować w minionych miesiącach 🙂

Zbiory nasion

Teraz też czas na pozyskiwanie nasion z odmian, które chcielibyśmy powtórzyć w kolejnych sezonach. Nawet jeśli nie będziemy siać w kolejnym roku, to warto nasiona zachować gdyż zachowują ważność przez kilka lat. Możemy też nimi obdarować rodzinę lub znajomych i zarazić ich nieco ogrodniczą pasją 😉

Więcej o pobieraniu nasion:

Wypatrujemy chorób grzybowych

Noce, poranki i wieczory coraz chłodniejsze. Mamy sporo opadów. Warunki dalej korzystne dla rozwoju wszelkich chorób grzybowych. Tutaj najważniejsze jest zapobieganie i czujność.

Więcej informacji tu: jak uchronić się przed zarazą ziemniaczaną (i innymi chorobami grzybowymi)

A jeśli już jakaś choroba się u nas pojawi to po poradę zapraszam tu: Choroby grzybowe na pomidorach: jak sobie z nimi poradzić?

Opryski zapobiegawcze

Dobrze jest popryskać czasem rośliny, choćby tylko wodą z sodą oczyszczoną (1 łyżeczka na 1 litr wody). Możemy też zrobić napar z suszu roślinnego. Nie zaszkodzi też dodać kilka kropli olejków eterycznych. Pomoże nam to uchronić się przed szkodnikami i chorobami grzybowymi.

Zobacz tutaj: najprawdopodobniej najlepszy preparat roślinny

Ostatnie wysiewy

W połowie miesiąca możemy wysiać rzodkiewkę, sałatę, szpinak, roszponkę, czy rukolę na jesienny zbiór.

Usuwamy suche czy przekwitnięte pędy

We wszystkich roślinach wieloletnich usuwamy uschnięte pędy, liście czy kwiaty. Przycinamy też przekwitniętą lawendę, skracając jej pędy mniej więcej o połowę, nadając jej półkulisty kształt.

Pobieramy sadzonki, np pelargonii

Sierpień to idealny moment na pobieranie sadzonek wierzchołkowych. Możemy rozmnożyć teraz pelargonię, czy zioła takie jak tymianek, rozmaryn, oregano, miętę, lawendę… Wszystko co możemy uciąć, włożyć do wody i czekać na korzenie 😉

Więcej o rozmnażaniu pelargonii: pobieranie sadzonek pelargonii

Ogławiamy pomidory wysokorosnące

Jeśli mamy u siebie wysokorosnące odmiany pomidorów to druga połowa sierpnia jest dobrym momentem na ich ogłowienie. Polega to na usunięciu stożka wzrostu (czyli ostatniej pary liści) nad najwyższym kwitnącym gronem. Przyjmuje się że na roślinie powinno zostać 6-7 gron żeby zdążyły się wybarwić do końca sezonu. Zabieg ten sprawi, że energia rośliny pójdzie w owoce, a nie dalszy wzrost.

Odmiany wysokorosnące to takie, które wraz ze wzrostem wytwarzają kolejne grona, coraz wyżej i wyżej. Dojrzewają najpierw te na dole, potem kolejne.

Lekcje na przyszły sezon

Sierpień to też dobry moment aby zastanowić się (i spisać!) nasze przemyślenia na kolejne sezony. Kilka miesięcy intensywnej pracy za nami, warto wyciągnąć z niej wnioski i usprawnić nasze działania w przyszłym roku. Zachęcam bardzo do zapisania tych rzeczy, gdyż pamięć jest bardziej ulotna niż chcemy przyznać 😉

Zdjęcie: NordWood Themes | Unsplash

1 comment

Dokładnie, sierpień to już czas przemyśleń na następny rok. Zjadłam już moje pierwsze w życiu pomidorki koktajlowe:) Od ziarenek sadzone, spontanicznie i bez przygotowań, następny sezon może uda się to zrobić bardziej przemyślanie:)

Dziękuję za blog. Milego dnia! Pozdrawiam ze Sławkowa

Dodaj komentarz