Kalendarz ogrodnika – lipiec

Czerwiec za nami. W tym roku wyjątkowo upalny. Z nadzieją patrzę na prognozy, licząc na to że lipiec przyniesie więcej opadów.

Czerwiec za nami. W tym roku wyjątkowo upalny. Z nadzieją patrzę na prognozy, licząc na to że lipiec przyniesie więcej opadów. Na razie przyniósł wichury i ochłodzenie. I całe szczęście bo te upały nie służyły pomidorom…

Podlewamy

Główne hasło na wakacje to: podlewanie! Niestety przy obecnych tendencjach wody z nieba nie starczy w żadnym ogrodzie 🙁 A tym bardziej na balkonie. Doniczki to klimat ekstremalny dla roślin. Silne słońce i wiatry sprawiają że podłoże wysycha w ekspresowym tempie. Dlatego musimy pamiętać o regularnym podlewaniu. Ogólna zasada brzmi: lepiej rzadziej, a mocniej. W ten sposób pobudzamy roślinę do sięgania korzeniami głębiej i dalej. A to się jej przyda w okresach upałów.

Zbiory ziół

Lato to też dobry czas na zbiory ziół. Obcinamy pędy, myjemy, osuszamy i … wiodące metody na ich przechowanie to suszenie i mrożenie. W pierwszym przypadku możemy użyć suszarki do owoców, grzybów i ziół albo powiązać “bukieciki” i powiesić je np. przy karniszach. W drugiej opcji możemy zamrozić posiekane listki (np. pietruszki, koperku czy szczypiorku), albo całe gałązki (np. lubczyku). Możemy też wykorzystać foremki do lodu i zalać zioła oliwą – i zamrozić. W ten sposób otrzymamy aromatyczne kostki, które możemy później wykorzystać bezpośrednio do sosów czy zup.

Zbiory owoców

W lipcu dojrzewają wszelkie owoce – maliny, poziomki, truskawki, borówki, pomidory, papryki, ogórki… Tutaj z reguły uskuteczniać będziemy bieżącą konsumpcję 😉 Chyba, że macie szczęście i posiadacie ogródek – wtedy być może pokusicie się o zamknięcie smaków lata w słoikach 🙂

Obserwujemy

Mogą pojawić się u nas różnego rodzaju choroby grzybowe, w tym zaraza ziemniaczana. Wcześnie wykryta może być szybko zatrzymana, dlatego ważne jest by robić regularny przegląd roślin.

Więcej o zarazie ziemniaczanej: jak ustrzec się przed zarazą ziemniaczaną?

Nawozimy i pryskamy

W dalszym ciągu owocujące rośliny wymagają naszej pomocy w postaci nawożenia. Teraz przed nimi największy wysiłek, czyli produkcja owoców. Dodatkowo upały mogą zaburzać pobieranie składników z podłoża. Dlatego musimy zadbać aby wraz z regularnym podlewaniem otrzymywały również odpowiednie pożywki.

Zobacz czego potrzebują pomidory: nawożenie pomidorów

Z kolei regularne opryski mogą nam pomóc zabezpieczyć rośliny przed szkodnikami i chorobami. Jak zawsze polecam oprysk ziołowy, najlepiej z dodatkiem sody oczyszczonej. Ja do swojego obecnie dodaję również po kilka kropli olejków eterycznych – z drzewa herbacianego i tymiankowego.

Przepis znajdziecie tu: najprawdopodobniej najlepszy preparat roślinny

Podwiązujemy pomidory

Pomidory dalej rosną i trzeba je regularnie podwiązywać. Szczególnie, że owocujące łodygi mogą się uginać i łamać pod ciężarem owoców. Co więcej, w Polsce coraz częściej obserwujemy silne wiatry. Podwiązanie pomoże pomidorom je przetrwać. A jeśli dla Waszego regionu zostaną wydane ostrzeżenia o wichurach to warto rośliny na balkonie zabezpieczyć. Bo w przeciwnym wypadku może się Wam zdarzyć to co mi w ostatnich dniach…

Więcej tutaj: jak zabezpieczyć balkon przed silnym wiatrem?

Korzystamy z wakacji

Wakacje wiążą się również z dłuższymi okresami naszej nieobecności. Na ten czas warto rośliny zabezpieczyć – szczególnie jeśli chodzi o podlewanie. Idealnym rozwiązaniem będzie jakaś dobra dusza, która odwiedzi nasze rośliny gdy nas nie będzie. Jednak wiem, że nie zawsze jest to możliwe. Na szczęście jest wiele sposobów – od systemów automatycznego nawadniania, przez rozwiązania gotowe (np. Kule nawadniające) aż do projektów diy (np. Z wykorzystaniem plastikowych butelek).

Po pomysły na nawadnianie zapraszam Was tutaj: co zrobić z roślinami podczas wyjazdu?

To jakie macie plany na lipiec? 🙂

Zdjęcie: Jeeray TANG on Unsplash

1 comment

Świetny pomysł na mrożenie ziół w kostkach lodu. W sumie to można je zalać też samą wodą. Do rosołu taka kostka koperku czy lubczyku będzie jak znalazł 🙂

Dodaj komentarz